Co očekávat od koučinku

Jednou z nejefektivnějších firemních investic je investice do koučování vedoucích pracovníků. Manažeři, kteří prošli koučinkem, jsou všeobecně úspěšnější v dosahování důležitých cílů,vydělávají více peněz sobě i zaměstnavateli a jsou mnohem častěji povyšováni.

Koučink však nemůžeme považovat za spásu, která nás zaručeně k dosahování důležitých cílů dovede, zvýší zisk a produktivitu společnosti. V některých případech zkrátka koučink nefunguje a je důležité vědět, v kterých a co přesně nám koučink může opravdu přinést.

 

1. Kvalifikace

Správný kouč by měl být kvalifikovaný a zkušený. Dosud bohužel neexistuje jednotná norma kvalifikace pro výkon této profese. Proto je dobré podívat se například na doporučení Mezinárodní federace koučů (ICF).

 

2. Ambice a odpovědnost

Pokud koučovaný nemá zájem na sobě cokoli měnit a chybí mu ambice, pak je pro něj kouč zbytečný. Od koučovaného je vyžadována maximální odpovědnost a silná motivace bez nich se koučink mine účinkem.

 

3. Individuální přístup

Každý potenciální svěřenec kouče je jiný a každý potřebuje trochu jiné zaměření na jiné oblasti, jako je komunikace, leadership, rozhodování, vyjednávání atp. U koučinku je tedy nutné vycházet z potřeb jednotlivých osob.

 

4. Dlouhodobý, nenucený proces

Zlepšování dovedností koučovaných je dlouhodobý a nevynucený proces. Každý potřebuje své tempo a prostor a každý se svým stylem a rychlostí dopracuje k odstranění pochybností o sobě samém a pracovnímu nasazení, ze kterého bude sám nadšen.

 

Kateřina Černostová, office assistant BILLANC PARTNERS ČR