Time management aneb kupředu v kariéře

Jak často si během pracovního týdne pokládáte otázky – „Už teď? Je teď ten správný čas? Zvládnu to? Stihnu to?“

 

Schopnost řídit svůj čas je jedna z nejdůležitějších schopností, kterou musí mít každý kvalitní uchazeč o zaměstnání. Mnoho z nás se po celou dobu své praxe snaží své schopnosti zdokonalovat, hlavně se však snaží zefektivnit svou práci, dostat se přes pracovní zátěž, vyhnout se panikaření, spěchání a být dokonalými organizátory svého času, kteří si umějí vytvářet priority auspořádat práci tak, aby byla co nejefektivnější.    

 

Někdy se zdá, že ani není možné něčeho takového docílit, a že není možné čas uspořádat tak, abychom stihli, co stihnout potřebujeme. V první řadě je na čase přestat si přát více hodin v jednom dni. Organizace času nemusí být Vaší silnou stránkou. Důležité je umět si určit co jsem schopen udělat, a za jakou dobu. Nenechte se proto tlačit do požadavků jiných lidí, kteří žádají udělat vše v jednom a co nejlépe hned.

 

 „Plnění úkolů usnadní komunikace s kolegy a správné delegování práce.“

 

Pokud víte, že práci nejste schopni dokončit, definujte si proč. To je dobré zejména pro další obdobnou práci a její rozložení. A pokud je to možné, delegujte některou práci, kterou nestíháte na někoho, kdo je Vám schopen pomoci. Důležité je nastavit si denní plán dle svých možností anebrat si na svá bedra více úkolů než zvládnete. Naučte se říkat NE.

 

„Lepší méně a precizně než-li více a nekvalitně.“

 

Nevyplatí se brát si hromadu úkolů a pak ani jeden z nich nesplnit na 100% protože chcete ukázat, že na to máte. Naopak, kvalitní práce pramení z kvalitního zpracování úkolu nikoli z objemu zpracovaných zadání. Opravovat chyby zabere ve většině případů více času, než splnit méně úkolů kvalitně a bez chyb.

 

„Držte se svých zbraní, nemiřte tam, kam nedohlédnete.“

 

Každý z nás je dobrý v jiném stylu práce a každý z nás umí něco jiného, proto je dobré držet se toho, co Vám jde, co Vás baví a s čím máte zkušenost. To si totiž dokážete lépe rozvrhnout, máte pojem o tom, jak rychle jste schopni to zvládnout a Váš čas si tak můžete naplánovat přesně a bez stresu.

 

„Neexistuje jedna velikost, která by padla všem.“

 

Neexistuje jednotná rada jak si svůj čas řídit a plánovat protože každý z nás je jinak rychlý a vnímavý. A každému z nás vyhovuje jiný styl práce. Proto je dobré se zaměřit hlavně na výše zmíněné chyby: nebrat si více úkolů než zvládneme, pokud nezvládáme poprosit kolegy o pomoc, komunikovat s kolegy, nebrat si práci, která nezapadá do našich schopností a nastavit si svůj plán dle vlastních možností.

 

Kateřina Černostová, Marketing and Office assistant